Konferencia Access to Care / Prístup k starostlivosti

Cieľom konferencie bolo propagovať pacientske organizácie (PO) z iných krajín ukázaním osvedčených postupov a konkrétnych príkladov, ako sú rôzne typy rád a výborov zložené zo zástupcov pacientov.

Konferencia Access to Care / Prístup k starostlivosti

Spoločnosť Boehringer Ingelheim spolupracuje s pacientskými organizáciami vyše 15 rokov prostredníctvom svojich globálnych pobočiek a firemnej organizácie.

Je presvedčená, že skutočná spolupráca s pacientskymi organizáciami prispieva k pokroku vo výskume a inovácii zdravotnej starostlivosti s cieľom slúžiť pacientom, ich rodinám a opatrovateľom zlepšovaním zdravia a kvality života.

Už 2. Konferenciu o prístupe k starostlivosti usporiadala spoločnosť Boehringer Ingelheim (BI) pre obhajcov pacientov zo strednej a východnej Európy v dňoch 30.11 – 1.12. 2023 vo Viedni.

Bola zameraná na :

  1. Zlepšenie výsledkov v oblasti zdravia a starostlivosti v stredoeurópskom regióne
  2. Posilnenie  zastúpenia  pacientskych  organizácií v rozhodovacích  procesoch
  3. Formovanie zdravotníckeho  prostredia a posilňovanie partnerstva

Komplexný dokument o možnostiach účasti na rozhodovacích a legislatívnych procesoch vo vybraných krajinách strednej a východnej Európy pripravil  Healtcare Education Institute z Poľska v spolupráci s BI.

Vo výskume bolo zapojených 6 krajín: Rakúsko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko .

Oblasti výskumu boli zamerané na špecifický rámec legislatívy a administratívne postupy.

Cieľom bolo propagovať pacientske organizácie (PO) z iných krajín ukázaním osvedčených postupov a konkrétnych príkladov, ako sú rôzne typy rád a výborov zložené zo zástupcov pacientov :

1. Rady vytvorené ministrom zdravotníctva v Poľsku a ČR

2. Orgány súvisiace s Národnými plánmi pre zriedkavé ochorenia (Rakúsko, Poľsko, Rumunsko)

3. Nezávislý pacientsky  ombudsman (Rakúsko, v každej spolkovej krajine)

4. Účasť pacientskych organizácií v procese hodnotení zdravotníckych technológií (HTA) – český vzor  

5. Všeobecné administratívne postupy ako dostupné pre všetkých (občianske iniciatívy – Rakúsko, účasť mimovládnych organizácií v správnom konaní – Poľsko, Rumunsko)

6. Alternatívne spôsoby obhajoby pacientov (zmluvy o spolupráci medzi PO a ministerstvom,  spolupráca s inými subjektmi so silnejším právnym postavením).

V prezentácii zástupcu spoločnosti EFPIA bol uvedený stručný prehľad plánu zapojenia pacientov v strednej a východnej Európy a odporúčania, pričom cieľom organizácie je podpora pacientov a ich vzdelávanie – Pacientska akadémia (mať stratégiu zapojenia pacientov v každej krajine, model financovania, Európsky fond informácií o zapájaní pacientov, profesionalizácia pacientskych  organizácií, každoročné regionálne fórum , smerovanie ku kultúre a spolupráci ).

Dôležitou témou bola úloha pacientov v hodnotení zdravotníckych technológií (HTA), odporúčania HTA pre spoluprácu a angažovanosť s PO a zapojenie pacientov do HTA a rozhodovacích procesov.

Pacient môže mať rôzne postavenie, byť :

  1. „ pacientskym poradcom – Mediátorom „ (pozerá sa na problémy tak z pohľadu pacienta ako aj z pohľadu zdravotnej starostlivosti, aby uľahčil posilnenie postavenia pacienta. Nevyhnutné mať odborné znalosti v oblasti zdravotnej starostlivosti alebo príbuzných oblastiach ),
  2. „ obhajcom pacienta „ (aktívnej sa podieľa na zlepšovaní povedomia o vlastnom stave a/alebo dôležitosti zapojenia pacienta) ,
  3. „ zástupcom pacienta „ (dokáže zastupovať a podporovať viac pacientov v PO s vlastným ochorením)
  4. „ odborníkom na pacienta“  (môže predstaviť vlastný stav, ktorý má a skúsenosti so  seba starostlivosťou a s životom s chorobou)
  5. „ pacientom „ (stále sa musí vyrovnať s bremenom diagnózy a zvyknúť si na nový spôsob života).

V druhom dni Konferencie predstavili zástupcovia Českej republiky ich Asociáciu pacientskych organizácií (APO), ktorá existuje od roku 2012, jej zloženie, ciele, vzdelávanie, financovanie, funkciu Pacientskej rady.

Súčasťou konferencie boli tematické workshopy, orientované na zvýšenie podpory  pacientov,  hodnotenie údajov a skúseností pacientov  a regionálna a medzištátna spolupráca PO.

Celou konferenciu sa niesla dôležitosť vzdelávania pacientov a ľudí žijúcich s rôznymi druhmi ochorení, spolupráca s regulátormi a odovzdávanie sú skúseností a poznatkov navzájom.  

Na Konferenciu bola pozvaná pani Dr. Hana Vrabcová, predsedníčka SKLON.

 

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo