Čo je viscerálny tuk a ako nás ohrozuje?

Napriek tomu, že tuk je dôležitou zložkou našej stravy a potrebný pre správnu funkciu nášho organizmu, v niektorých prípadoch môže byť pre naše zdravie nebezpečný.

Čo je viscerálny tuk a ako nás ohrozuje?

Tukové tkanivo vzniká nahromadením tuku ( zo sacharidov a mastných kyselín ) v bunkách – adipocytoch, ich počet je v dospelosti konštantný.  Z metabolického hľadiska rozlišujeme  biele, hnedé a béžové tukové tkanivo.

Biele tukové tkanivo je zásobárňou energie, izolačnou vrstvou, má ochrannú, termogénnu a endokrínnu funkciu. Je uložené ako podkožný tuk na bruchu , stehnách, bokoch, alebo vnútri okolo orgánov – viscerálny tuk,  kde môže jeho zvýšené množstvo prispievať k rozvoju ochorení srdca, cukrovky, demencie , obezity.

Hnedé tukové tkanivo je uložené u dospelých len na určitých miestach tela a je dôležité pre výrobu tepla. Béžové tukové tkanivo je charakteristické umiestnením hnedých tukových buniek vo vnútri bieleho tuku.

 

Pri trávení sacharidov dochádza k ich rozkladu na glukózu, pankreas vylučuje hormón insulín, ktorý umožňuje vstup cukru do buniek ( energia, svaly, tukové bunky ), a potom do pečene, kde mení glukózu na glykogén. 

Insulin je vylučovaný vždy, keď  jeme stravu s obsahom cukrov, čím viacej jeme cukry, tým viacej pankreas vylučuje tento hormón  prostredníctvom beta buniek Langerhansových ostrovčekov.

  Insulin je mocný hormon, ktorý má  2 kľúčové úlohy :

  1. 1.       zabezpečiť vstup cukrov do buniek a 
  2. 2.      kontrolovať ukladanie cukrov v tukových bunkách.

Bunky majú na svojom  obvode specifické receptory na insulin. Ked k nim príde, otvorí ich a umožní vstup cukrov do buniek, bez prítomnosti insulinu nemôže cukor vstúpiť do buniek, a hromadí sa okolo nich v medzibunečnom priestore.

 

Nebezpečný viscerálny tuk obaľuje pečeň, pankreas, obličky a sa správa v našom tele ako samostatný orgán a vylučuje hormóny a zápalové látky, ktoré menia fungovanie tela a škodia mu.

Množstvo viscerálneho tuku a jeho uloženie zistíme najpresnejšie meraním na bioimpendačných prístrojoch In Body, ktoré presne zistia množstvo tuku, svalov a hodnoty viscerálneho tuku.  

 

Obezita : muži viac ako 25% tuku              ženy viac ako 30% tuku

 

Ukazovateľom obezity  je tiež zmeranie obvodu pása

 

zdravý obvod pása: 

Muži        > 102 cm                                         ženy  > 88 cm

 

Jediný účinný spôsob, ako sa zbaviť škodlivého viscerálneho tuku je zmena životného štýlu. Pravidelná aeróbna aktivita ( chôdza, beh, cvičenie Jóga,  Pilates), strava bohatá na probiotika, bielkoviny a zeleninu, s obmedzením cukrov , dostatočným spánkom  a elimináciou stresu.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo