Čo vieme o Covid 19 a ako súvisí s obezitou

Pridal Pridané 16.11.2020 15:51:50

Nový vírus SARS CoV2 ( ide o koronavirus (CoV) je geneticky podobný vírusu, ktorý pre 20 rokmi spôsobil epidémiu SARS a je druhým v poradí. Covid-19 je názov ochorenia, ktoré nový koronavírus vyvoláva (coranavirus disease a čislo 19 udáva rok vzniku epidémie) V marci 2020 označila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) prebiehajúce ochorenia Covid - 19, ktoré zasiahlo celý svet, za pandémiu.

Čo vieme o Covid 19 a ako súvisí  s obezitou

V októbri  napísal šéfredaktor časopisu The Lancet Richard Horton, že podľa najnovšej štúdie Globálna záťaž ochorení
(GBD) predstavuje  „ koronavírusová pandémia v kombinácii s vysokou celosvetovou mierou obezity, cukrovky a ďalších chronických ochorení  syndémiu „.

Čo to znamená ?

Pri syndémii sa v ľudskom organizme stretávajú spolu dve alebo viacej ochorení, ktoré zhoršujú priebeh ochorenia.

V  prípade Covid-19 to môžu byť napríklad  obezita, diabetes, kardiovaskulárne ochorenia, nádorové choroby, vysoký krvný tlak, chronické ochorenia dýchacích ciest  a iné.

Európska asociácia pre výskum obezity ( EASO ) vo svojej Kľúčovej správe k Svetovému a Európskemu  dňu obezity 2020  označila  nadváhu a obezitu za vstupnú bránu pre ďalšie ochorenia, ako sú diabetes 2.typu, vysoký krvný tlak, rakovina,  kardiovaskulárne ochorenia a ochorenia obehového aparátu. Týmito ochoreniami trpia milióny ľudí po celom svete a pravdepodobne zohrali rozhodujúcu úlohu pri ochorení Covod-19.

Na Slovensku trpí obezitou 25% dospelej populácie, vyše 1/3 má nadváhu.

Prečo sú ľudia s obezitou  ( BMI nad 30 ) rizikovou skupinou pre ochorenie Covid-19 ?

Mechanizmus pôsobenia Koronavirusu spočíva v tom, že po vniknutí do človeka prostredníctvom  dýchacích cest,  je aktivovaný sérinovou proteázou  a  viaže sa na enzým  ACE2,  receptor ktorý je  na povrchu buniek v našom tele ( dýchacie cesty, pľúca, obličky, tenké črevo a ďalšie ).

Enzým ACE2 je zodpovedný za správne prekrvenie slizničného tkaniva. Po vstupe vírusu do bunky preprogramuje  jej metabolizmus a začne sa v nej množiť, vypučí z jej povrchu.   Postupne môže infekcia Koronavírusom spôsobiť generalizovaný  zápal  endotelu a  obmedzenie jeho ochrannej funkcie s postihnutím srdca, mozgu, pľúc , obličiek a  ciev.

Tukové bunky sa nachádzajú v podkožnom tuku a vo viscerálnom tuku v brušnej časti tela..

Ľudia s obezitou majú zvýšené množstvo viscerálneho tuku, ktorý je uložený okolo vnútorných orgánov ako je pečeň, pankres a obličky. Tukové tkanivo je metabolicky aktívne, vylučuje rôzne druhy hormónov a zápalových látok - cytokínov a negatívne ovplyvňuje hormonálny systém tela . Tukové bunky majú veľa receptorov ACE2 a  fungujú ako „ dobré hniezdo pre vírus „ podľa Francois Patti  z Univerzity v Lille.

Ľudia s obezitou majú podľa vedcov 2x vyššie riziko, že sa ochorením Covid-19 nakazia, ako ľudia s optimálnou hmotnosťou. Obezita obmedzuje pľúcnu ventiláciu, zhoršuje imunitnú reakciu  na vírusovú infekciu a zvyšuje zápalové procesy v tele. Veľký obvod pásu a vysoká telesná hmotnosť komplikujú zdravotnícku starostlivosť  o pacienta v nemocnici.  

Ako predchádzať obezite a ochoreniu Covid -19?

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo