COVID-19 a obezita

Pridal Pridané 30.10.2020 15:48:16

Covid-19 sa v nadchádzajúcich mesiacoch nejakým spôsobom dotkne každého z nás. Informácie sú prebraté zo stránky Európskej koalície ľudí žijúcich s obezitou ( ECPO ) www.eurobesity.org.

COVID-19  a obezita

Dúfame, že tu nájdete množstvo zdrojov pre Covid-19 pre ľudí a pacientov, ktorí žijú s obezitou. Snažíme sa posilniť našu komunitu, poskytovať online podporu a pomáhať pri rýchlom zdieľaní dôležitých informácií počas tejto bezprecedentnej situácie.

Všetky zdroje, ktoré tu nájdete, boli vyvinuté radom dôveryhodných partnerov, profesijných a pacientskych organizácií v celej Európe a vo zvyšku sveta. Zdieľajte tieto zdroje so svojou komunitou pacientov a my budeme naďalej spolupracovať s našimi partnermi v úrade EASO na šírení informácií, ktoré sú prijaté. Viacej na https://eurobesity.org/news/coronavirus/

ČO JE COVID-19?

COVID-19 je infekčné ochorenie spôsobené naposledy objaveným koronavírusom. Tento nový vírus a choroba neboli známe pred začiatkom ohniska choroby v čínskom Wu-chane v decembri 2019.

Koronavírus (COVID-19) vedie k infekcii dýchacích ciest, ktorá u pacientov vyvoláva mierne až závažné príznaky, ktoré pravdepodobne zahŕňajú suchý kašeľ, horúčku a ťažkosti s dýchaním. Príznaky môžu trvať až 14 dní po vystavení účinku COVID-19.

AKO SA ŠÍRI COVID-19?

Ľudia môžu chytiť COVID-19 od ostatných, ktorí majú vírus. Choroba sa môže šíriť z človeka na človeka malými kvapôčkami z nosa alebo úst, ktoré sa šíria pri kašľaní alebo výdychu u osoby s COVID-19. Tieto kvapôčky pristávajú na predmetoch a povrchoch okolo osoby. Ostatní ľudia potom chytia COVID-19 dotykom týchto objektov alebo povrchov a potom sa dotknú svojich očí, nosa alebo úst. Ľudia môžu tiež chytiť COVID-19, ak vdýchnu kvapky od osoby s COVID-19, ktorá vykašliava alebo vydýchne kvapky. Preto je dôležité zdržiavať sa viac ako 1 meter od chorého človeka.

AKO MÔŽEM CHRÁNIŤ SEBA A ZABRÁNIŤ INFEKCII?

Svetová zdravotnícka organizácia a orgány verejného zdravotníctva v celej Európe popisujú činnosti, ktoré môžu pomôcť zabrániť šíreniu vírusov spôsobujúcich respiračné choroby.

Vykonajte tieto kroky na zníženie vystavenia vírusu a ochranu svojho zdravia:

 - dôkladne a pravidelne si umývajte ruky mydlom a vodou

 - dodržiaavajte správnu hygienu dýchania. Kýchajte a kašlite do lakťa; pri použití tkanív ich okamžite zlikvidujte a potom si umyte ruky

 - nedotýkajte sa očí, nosa alebo úst

 - pravidelne čistite bežne používané povrchy vrátane digitálnych zariadení, ktorých sa dotýkate alebo s ktorými manipulujete

 -navyše, snažte sa vyhnúť kontaktu s ľuďmi, u ktorých sa prejavujú príznaky respiračných ochorení, ako je kašeľ

 - vyhýbajte sa cestovaniu; o možnostiach cestovania sa informujte na portáli www.mzv.sk

 - ak máte horúčku, kašeľ a ťažkosti s dýchaním, vyhľadajte lekársku pomoc včas

 - ak máte naplánovanú návštevu svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, kontaktujte ho najskôr telefonicky alebo online a postupujte podľa jeho protokolu. Mnoho kliník zvýšilo používanie telemedicíny, pretože návšteva kliniky môže zvýšiť riziko vystavenia vírusu.

- pokiaľ ide o vašu prebiehajúcu zdravotnú starostlivosť a ďalšie zdravotné ťažkosti, riaďte sa radami svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti

 

Mám obezitu a myslím si, že môžem byť nakazený. Čo mám robiť?

COVID-19 môže spôsobiť závažnejšie príznaky a komplikácie u niektorých ľudí trpiacich obezitou, u starších ľudí a u osôb trpiacich inými chronickými zdravotnými stavmi.

Ak máte obezitu a objavia sa charakteristickými príznakmi - suchý kašeľ, horúčka a dýchavičnosť, pokračujte v užívaní liekov a kontaktujte svojho lekára primárnej starostlivosti alebo miestny zdravotný úrad. Pamätajte, že väčšina ľudí s COVID-19 bude mať relatívne mierne ochorenie.

Diskusia

(0 komentárov)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo