EU musí vyhlásiť obezite vojnu

Najlepšie z rozhovoru Enza Nisoliho (profesor farmakológie, Università degli Studi di Milano and Michela Carrubu (Università degli Studi di Milano) časopise Európsky vedec

EU musí vyhlásiť obezite vojnu

V dnešnej dobe musíme objektívne posúdiť súčasnú pandémiu obezity, aby sme sa s pandémiou Covid-19 vysporiadali ešte lepšie.

V marci 2021 vydala Európska komisia správu, v ktorej definovala obezitu ako „chronickú recidivujúcu chorobu, ktorá zase funguje ako vstupná brána k množstvu iných neprenosných chorôb". Najmenej 59 % dospelých v Európe už žije s predobezitou (tj s nadváhou) alebo obezitou a odhadom 7 % zdravotných nákladov sa vynaložilo na liečbu prípadov obezity, čo predstavovalo 10 – 13 % úmrtí v rôznych častiach regiónu. Napriek tejto situácii ju politickí predstavitelia jednotlivých štátov prakticky neriešia.

V našom európskom regióne sme sa z pandémie COVID-19 naučili niečo dôležité v súvislosti s obezitou a jej vplyvom na naše zdravie.

Pandémia Covid-19 nás naučila, že obezita je veľmi závažné ochorenie a ľudia s obezitou sú náchylnejší na fatálne následky vírusových infekcií a iných chorôb. Táto skutočnosť by mala zmeniť naše vnímanie obezity.

Výrazný úspech v EU sme zaznamenali najmä pokiaľ ide o spustenie medziskupiny Európskeho parlamentu pre obezitu (20. apríla 2021) zo strany Komisie EÚ s cieľom pomôcť národným zdravotníckym systémom riešiť obezitu ako prioritné neprenosné chronické ochorenie.

EK spolu s Commission's Farm to Fork spustili program "Ovocná škola - ovocie, zelenina a mlieko vo všetkých školách" v ktorom vyzývajú potravinársky a maloobchodný priemysel, aby zvýšili dostupnosť a cenovú dostupnosť zdravých a udržateľných potravín. Kampaň Healthy Lifestyle 4All, zasa propaguje zdravý životný štýl pre každého naprieč všetkými generáciami a sociálnymi skupinami, vrátane detí. 

Hlavolam o životnom štýle a obezite

Politickí predstavitelia musia pochopiť, že vzťah medzi životným štýlom a obezitou je často opačný, ako sa všeobecne predpokladá. Nie je to nevyhnutne tak, že zmenený životný štýl spôsobuje obezitu; naopak, samotná obezita je v mnohých prípadoch zodpovedná za spôsobenie neprimeraných zmien životného štýlu. Prístup preto musí byť kultúrny a vzdelávací.

V tejto súvislosti môže byť diskusia o označovaní Nutri-Score a NutrInform na prednej strane obalov potravín príležitosťou na vytvorenie nástroja pre lepšiu informovanosť spotrebiteľov.

Naše odporúčania pre EÚ a stakeholderov pri prekonávaní nevyriešených prekážok.

Uvedomte si, že problémy, ktoré musíme riešiť, sú zložité a prepojené s mnohými aspektmi nášho každodenného života. Naše politické systémy – ktoré by mali riadiť hospodárstvo a nie naopak – musia prevziať zodpovednosť za zdravie občanov, ktorí im zverujú hospodársku, administratívnu a kultúrnu organizáciu našich spoločností.

Európania a orgány verejného zdravotníctva potrebujú na účinné zvrátenie rastúcej miery obezity iné nástroje.

Európa ako celok musí uprednostňovať prevenciu a liečbu obezity a výrazne investovať do výskumu a podpory zdravého životného štýlu. Bez hĺbkového vzdelávania, ktoré sa začína už v ranom detstve, so zvýšeným povedomím matiek plánujúcich tehotenstvo, nedosiahneme ani naše minimálne ciele v boji proti pandémii obezity, ktorá bude trvať oveľa dlhšie ako Covid-19.

Celý rozhovor si môžete prečítať na europeanscientist.com

Zdroj https://easo.org/

Enzo Nisoli Michel Carruba

Enzo Nisoli a Michel Carruba

 

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo