Európania žijúci s obezitou vyzývajú na ukončenie diskriminácie na základe hmotnosti

Nová imidžová banka zmení vnímanie a bude bojovať proti stigme

Európania žijúci s obezitou vyzývajú na ukončenie diskriminácie na základe hmotnosti

21.10.2021 otvára ECPO Národnú a zjednotenú európsku imidžovú banku ľudí trpiacich obezitou, ktorá vyzýva médiá k zmene vnímania ľudí s obezitou a boja proti stigme.

Stigmatizujúce obrázky pre ľudí s obezitou existujú v celej Európe a sú široko používané v médiách. To podporuje spoločenské presvedčenie, že ľudia s obezitou majú chorobu životného štýlu a sú leniví, nedbalí, nemajú vôľu atď.

Zmeňme prístup ľudí a spoločne sa zasadzujme za prijatie, vzdelanie a uznanie chorôb.

Cieľom tohto dňa a kampane  #LivingWithObesity je

  1. Zvyšovať povedomie o škodách, ktoré môže spôsobiť stigmatizácia fotografií v médiách, diskriminácia na váhe v spoločnosti a v zdravotníckych zariadeniach.
  2. Informovať o pohľad pacienta na to, aké je to  žiť s obezitou a prečo potrebujeme nestigmatizujúce obrázky pre PwO.
  3. Vzdelávanie spoločnosti o obezite ako chronickej recidivujúcej chorobe prostredníctvom príbehov pacientov spolu s vybranými obrázkami.
  4. Obhajovanie kampane „ I am People first „ /  Prvý je človek a nie choroba
  5. Maximalizovať výzvu k akcii a zintenzívniť presadzovanie na národnej, európskej a zjednotenej globálnej úrovni.
  6. Ukázať , ako môže vplyv práce klinickej a pacientskej komunity vytvárať zmeny používaním pozitívnych obrazov v prostredí zdravotnej starostlivosti.
  7. Spustenie obrázkov People First Images prostredníctvom sociálnych médií v rôznych európskych jazykoch.
  8. Zdieľanie vzdelávacích infografík o stigme  hmotnosti a dôvodoch prečo potrebujeme nestigmatizujúce obrázky v rôznych európskych jazykoch.

Tento deň je zahájením veľkej kampane na riešenie stigmy hmotnosti 20-tich  pacientskych organizácií  v 27 európskych štátoch .

Európska koalícia pre ľudí s obezitou (ECPO) a jej členovia pri tejto  príležitosti volajú po ukončení diskriminácie a stigmy na základe hmotnosti. Obrazová banka bola vyvinutá s cieľom pomôcť zmeniť postoj ľudí k nadváhe a obezite.

Ide o prvú celoeurópsku banku fotografií ľudí s obezitou. Viac ako 250 profesionálne urobených a voľne použiteľných fotografií je okamžite k dispozícii na podporu redaktorov pri výbere menej stigmatizujúcich obrázkov na použitie v novinách a časopisoch. Fotografie realizované v rôznom prostredí boli vybraté z viac ako 1 000 odoslaných s takmer 100 modelmi z 12 krajín.

"Bohužiaľ, veľa obrázkov, ktoré sa objavujú v novinách, zachovávajú stereotypné zobrazovanie ľudí žijúcich s obezitou a posilňujú sociálnu prijateľnosť váhovej odchýlky " hovorí prezident ECPO Sólveig Sigurðardóttir. "Podporujú presvedčenie, že ľudia s trpiaci obezitou majú poruchu životného štýlu a sú leniví, nedbalí a nemajú vôľu, napriek tomu, že WHO uznala obezitu za chorobu."

Kampaň ECPO má podporu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

„Iniciatíva ECPO na spustenie imidžovej banky pre médiá s nestigmatizujúcimi obrázkami ľudí žijúcich s obezitou je veľkou iniciatívou a je v súlade s odporúčaniami WHO Európskeho úradu pre Európu pre jej členské štáty vytvoriť nové štandardy pre zobrazovanie jednotlivcov s obezitou v médiách, “hovorí Kremlin Wickramasinghe, úradujúci vedúci európskeho úradu WHO pre NCD. "Táto imidžová banka bude veľmi užitočná pre členské štáty a všetky ostatné zainteresované strany pri vytváraní týchto štandardov a pre samotné médiá, aby používali tieto nestigmatizujúce obrázky."

Počas prvého dňa života s obezitou a ľuďmi budú členovia ECPO a národných organizácií využívať sociálne siete v rôznych európskych jazykoch, čím zvýšia povedomie o diskriminácii na základe hmotnosti v celej spoločnosti a dokonca aj v rámci zdravotníckych zariadení.

"Nie na rozdiel od iných foriem stigmatizácie - na základe rasy, triedy, schopností, pohlavia alebo sexuálnej orientácie - môže mať stigma obezity zničujúce sociálne a zdravotné dôsledky," hovorí Hana Vrabcová, členka Rady ECPO a predsedníčka Slovenskej koalície ľudí s obezitou. „Odchýlka hmotnosti má významné fyziologické a psychologické dôsledky, ktoré vedú k zvýšenej depresii a úzkosti, poruchám príjmu potravy a nízkemu sebavedomiu. A v zdravotníckych zariadeniach to môže tiež ovplyvniť kvalitu starostlivosti o pacientov žijúcich s obezitou. “

 Aktuálne číslo časopisu Eurobesity a dve nové vzdelávacie infografiky o tom, ako môžeme čeliť externalizovanej a internalizovanej stigme a ako sa pripraviť na lekársku konzultáciu: www.ECPOmedia.org

Viac informácií o stigme: www.eurobesity.org/education/what-is-stigma

Viac informácií o ECPO a jej členoch: www.eurobesity.org

image bank

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo