Príčina obezity duševné zdravie

Pod pojmom duševné zdravie ( tiež psychické alebo mentálne zdravie ) sa označuje úroveň pohody a blaha bez prítomnosti psychických porúch.

Príčina obezity duševné zdravie

Mentálne zdravý človek nadväzuje a udržiava priateľstvá a vzťahy, zdravú životosprávu a režim dňa v súlade so svojimi biologickými hodinami.

Okrem  vplyvu  pohybu, spôsobu stravovania a jedálnička na metabolizmus ,  trávenie a spaľovanie kalórií  u človeka, ovplyvňujú naše telo tiež psychogénne faktory, najmä nervozita, nepokoj a stres.

Pod pojmom stres  rozumieme psychické alebo mentálne pôsobenie na organizmus, ktorý je vystavený nadmernej záťaži a dostáva ho pod tlak. Ide o pôsobenie, ktoré sa len veľmi ťažko ovplyvňuje a väčšinou ho nemáme pod kontrolou, nevieme ho zastaviť.

Takýto stres v tele vyvoláva viacero reakcií , ako je pocit úzkosti, strachu alebo nepokoja - typické prejavy stresu, ale aj  fyziologické prejavy. Vo väčšine prípadov dôjde  k zvýšeniu tepu, zrýchleniu búšenia srdca, zvýšeniu tlaku, zrýchleniu dýchania a k nadmernému poteniu.

Pri stresovej záťaži sa náš organizmus pripravuje k záchrane. Ide teda o automatickú reakciu na predpokladané alebo prežívané nebezpečenstvo.

Naše telo mobilizuje energiu, a v prípade, že trvá pôsobenie stresorov dlho, organizmus sa vyčerpáva. Klesá nám imunita, a tým pádom je organizmus náchylnejší k funkčným a iným poškodeniam. Takto vzniknuté choroby označujeme ako psychosomatické ochorenia, medzi ktoré patria aj poruchy príjmu potravy a obezita.

Stres je súčasťou reakcie nášho tela na boj „útek“, ktorý nám pomáha prežiť nebezpečné situácie tisíce rokov. Pri strese sa zvýši hladina kortizolu, jedného z hlavných hormónov podieľajúcich sa na biologickej stresovej reakcii. Jedným z účinkov vysokých hladín kortizolu je zvýšená chuť do jedla. Ak sa teda človek cíti neustále v strese, je pravdepodobné, že zje väčšie množstvo jedla, ktoré má vyššiu kalorickú hodnotu.

Možno preto, že mu pomôžu pomôcť zbaviť sa stresu, hovoríme o „pohodlnom jedle“. Stres teda nezvyšuje iba našu potrebu jesť, ale mení aj druhy potravín, po ktorých túžime. To vysvetľuje, prečo majú ľudia s obezitou vyššiu  hladinu kortizolu.  Stres tiež zvyšuje riziko, že nebudeme dobre spať, budeme viac piť alkohol a budeme menej cvičiť. To všetko zvyšuje riziko obezity.

Ako si môžeme udržať mentálne zdravie

  1.  naučiť sa oddeľovať pracovný a osobný život
  2.  zvládať zmeny, nebáť sa ich, vedieť ich využiť pre svoj ďalší rozvoj
  3.  upevniť sebavedomie a sebadôveru, veriť vo svoje schopnosti
  4.  pravidelne relaxovať,  nepotlačovať emócie, hovoriť o svojich pocitoch
  5. naučiť sa zvládať náročné situácie, nevyhýbať sa im a udržiavať zdravé väzby s okolím a ľuďmi

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo