Prečo vlastne vzniká obezita a aké sú rizikové faktory jej vzniku

WHO udáva, že výskyt obezity sa v Európe od 80. rokov 20. storočia strojnásobil, pričom 30-73 % dospelých má nadváhu a 10-30 % obezitu.

Prečo vlastne vzniká obezita a aké sú rizikové faktory  jej vzniku

Svetová zdravotnícka organizácie ( WHO) udáva, že výskyt obezity sa v Európe od 80. rokov 20. storočia strojnásobil, pričom 30-73 % dospelých má nadváhu a 10-30 % obezitu.

Podľa odborníkov trpí nadváhou alebo obezitu 70 % mužov a 60 % žien, z toho obezitou25 % svetovej populácie.

Vieme, že obezita je chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k hromadení tuku v tele, a súčasne narastá hmotnosť človeka v dôsledku nerovnováhy medzi príjmom a výdajom energie.

Môžeme si ale položiť otázky - „ čím je obezita spôsobená a aké sú jej príčiny „ a „ ako jej môžeme predchádzať „?

Obezita je výsledkom kombinácie rôznych druhov rizikových faktorov.

Medzi faktory obezity, ktorých vznik nevieme ovplyvniť, patrí :

- pohlavie - tukové tkanivo mužov a žien sa odlišuje uložením tuku, metabolickou a hormonálnou aktivitou

- vek – so zvyšujúcim sa vekom dochádza postupne k hormonálnym zmenám v tele, znižuje sa množstvo svalov, spomaľuje metabolizmus. U žien počas menopauzy sa môže zvýšiť váha vplyvom nižšej fyzickej aktivity, znížením tvorby estrogénov a hromadením tuku okolo pásu.

- dedičnosť- naše gény majú vplyv na to, akým spôsobom telo ukladá tuk a jeho premenu na energiu. Gény môžu tiež ovplyvniť chuť do jedla a množstvo spotrebovanej potravy. Pravdepodobnosť vzniku obezity je 40 % v prípade, že jeden z rodičov má obezitu, riziko je 80 % v prípade že ju majú obidvaja.

- tehotenstvo a vývoj dieťaťa – nárast váhy počas tehotenstva je obvyklý a potrebný, ale môže byť začiatkom problémov s hmotnosťou. Kojenie detí má priaznivý vplyv na ich zdravý vývoj a bráni rozvoju obezity v dospelosti.

- črevná mikroflóra ( mikrobióm ) - podľa výskumov majú ľudia s obezitou iné zloženie mikrobiómu ako ľudia s normálnou hmotnosťou. V ich črevách sa nachádza viacej baktérií , ktoré využívajú energiu z jedla a tá sa ukladá v podobe tuku.

- pôrodná váha – vysoká pôrodná váha zvyšuje dvojnásobne riziko vzniku obezity v dospelosti, tak isto ako nízka pôrodná váha. Kritický vek možnosti vzniku obezity u detí je medzi 4. – 7. rokom veku.

- príjem domácnosti – ovplyvňuje negatívne riziko nadváhy a obezity. Sociálne slabšie rodiny nemajú dostatok peňazí na nákup zdravých potravín a majú v strave oveľa menšie množstvo ovocia, zeleniny a viacej nevhodných tukov a sacharidov. Výskyt obezity je vyšší u matiek, ktoré žijú v chudobe a majú podvýživu.

- vzdelanie – úzko súvisí s rizikom obezity. Ľudia s vyšším vzdelaním sa viacej zaujímajú o svoje zdravie, stravovanie a životný štýl, a k tomu vychovávajú aj svoje deti.

 

Ovplyvniteľné rizikové faktory obezity sú :

- sedavý životný štýl – v našom bežnom živote sme čoraz viac sedaví , včítane zamestnania. Dôvodom je kombinácia viacerých faktorov nášho životného štýlu , ako napríklad zvýšené používanie internetu, počítačov, mobilov, pozeranie televízie.

- nedostatok spánku - vedecké štúdie preukázali zvýšené riziko prírastku váhy a obezitu u ľudí so zníženou dobou spánku. Toto tvrdenie platí aj pre deti . Nedostatok spánku (alebo jeho nadbytok), môžu spôsobiť hormonálne zmeny a následne zvýšenú chuť do jedla.

- konzumácia alkoholu - alkohol je bohatým zdrojom energie, 1 gram čistého alkoholu

( ethanolu ) obsahuje 29 KJ, ale sú to tzv. prázdne kalórie, ktoré pre organizmus nemajú žiadnu výživovú hodnotu. Z chemického hľadiska má alkohol vysoké množstvo jednoduchého cukru, ktorý sa pri nedostatočnom energetickom výdaji premieňa a ukladá do tukového tkaniva. Alkohol podporuje vznik rizikového typu obezity typu jablko, zvyšuje hladinu krvných tukov, ohrozuje naše zdravie a vyvoláva závislosť.

- fajčenie – spôsobuje androidné ukladanie tuku a 2 - 4x zvyšuje riziko vzniku cukrovky a diabetických komplikácií. Nikotín obsiahnutý v tabaku sa vstrebáva sliznicami dýchacieho a tráviaceho traktu a pôsobí v mozgu na nikotinové receptory. Vyvoláva stimulačný účinok, ľahkú eufóriu, krátkodobo zlepšuje pamäť a sústredenie. Závislosť na nikotíne môžeme porovnať so závislosťou na drogách.

- stres - prispieva k rozvoju obezity. Pracovná doba a náročnosť v zamestnaní sa zvyšujú na úkor času stráveného v pohode s rodinou alebo priateľmi . Vytvorený stres sa niektorí jedinci snažia zvládnuť zmenou svojho stravovacieho správania.

 

 

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo