Vzdelávacia Akadémia ECPO - téma "Veda o obezite a NCD "
Téme ECPO Learning Academy „ Veda o obezite a NCD “ sa venovali poprední svetoví odborníci, zaoberajúci sa štúdiom obezity.
Téme ECPO Learning Academy „ Veda o obezite a NCD " sa venovali poprední svetoví odborníci, zaoberajúci sa štúdiom obezity. profesori Holm, Farooqi, Halford, Sharma, Salas a Dr.Ciutin. Pacienti a obhajcovia mali jedinečnú možnosť počuť relevantné informácie , založené na medicíne dôkazov (EBM) o obezite ako chronickom ochorení a jej vplyve na neprenosné ochorenia.
Prof. Jens-Christian Holm je vedúci výskumu a Kliniky detskej obezity Univerzity v Kodani a držiteľ Ceny úradu EASO 2023 za najlepší národný vzdelávací program.
Uznávaný odborník v prednáške „ Obezita – Ako pochopiť ? Ako si poradiť ? Ako riadiť ? Nie je to vaša vina ! „ predstavil účastníkom medicínsku starostlivosť o deti s obezitou a projekt, ktorý sa postupne rozširuje z ich kliniky do celého Dánska.
Vytvoril komplexný a profesionálny tréningový program pre zdravotníckych pracovníkov, ktorý zahŕňa tri piliere: rešpektovanie a zvládanie obezity ako choroby, komplexnú biológiu obezity a zodpovednosť zdravotníckych pracovníkov za pedagogiku a komunikáciu.
Tento rámec je základom „ Holbaekovho modelu „ , a bolo vyškolených viac ako
1 000 zdravotníckych pracovníkov v Nórsku a viac ako 80 % všetkých samospráv v Dánsku.
Digitálne nástroje, ktoré prof. Holm vytvoril, sú sprístupnené v rámci starostlivosti pre občanov, pacientov a zdravotníckych pracovníkov v profesionálne kontrolovanom a vzdelávacom formáte.
Okrem toho boli tieto digitálne riešenia nedávno integrované do služieb verejnej zdravotnej starostlivosti v nemocničnom a komunálnom prostredí.
Za túto prácu získal prof. Holm Cenu úradu EASO za najlepší národný vzdelávací program.
Prof. Sadaf Farooqi je medzinárodne uznávaná lekárka z Cambridge a členka Kráľovskej spoločnosti, ktorá získala prestížne ocenenie Outstandingn Clinical Investigator Award 2024 od Endokrinologickej spoločnosti za identifikáciu hlavnej genetickej príčiny obezity.
Vo svojej prednáške „ Genetika obezity „ sa zamerala na objasnenie vzniku obezity ako interakcie medzi genetickými, environmentálnymi a behaviorálnymi faktormi pôsobiacimi prostredníctvom fyziologických mediátorov príjmu a výdaja energie.
Hormóny leptín pochádzajúci z tukovej tkaniva pôsobí predovšetkým na obranu proti hladovaniu. Nedostatok leptínu spôsobuje intenzívnu chuť do jedla a zvyšuje odmeňujúce vlastnosti jedla, čo dokazuje, že ľudská chuť na jedlo má silný biologický základ.
Genetické štúdie na klinických a populačných kohortách ľudí s obezitou poskytujú nové poznatky o fyziologických mechanizmoch zapojených do regulácie hmotnosti a identifikujú molekulárne ciele pre terapiu na zníženie hmotnosti.
Zložitá povaha ľudskej obezity pramení z viacnásobnej interakcie niekoľkých génov, ktoré riadia fyziológiu príjmu potravy, výdaj energie, vývoj tela a správanie. Podľa štúdií na dvojčatách, adoptovaných a rodinných štúdiách tvoria genetické faktory 40-70% variability pozorovanej v ľudskej adipozite.
Prof. Jason Halford, vedúci Katedry psychologie Univerzity v Leedse a predseda Eerópskej asociácie pre výskum obezity (EASO) mal prednášku na tému „Psychologické aspekty obezity (od chuti do jedla po duševné zdravie)“, a všetci boli potešení jeho účasťou na Akadémii a možnosťou osobnej diskusie.
Vysvetlil možnosti vedomej kontroly nad naším stravovacím správaním a kedy a ako reagovať na podnety jedla a signálu hladu. Kognitívna kontrola však môže byť naozaj ťažká, keď máme hlad, stres alebo určitú náladu. Schopnosť zdržať sa jedla a riadiť hmotnosť je silne ovplyvnená faktormi, ako je stres a nálada.
Vo svojej prednáške zdôraznil kľúčovú úlohu psychologických aspektov v obezite a spolu s aktívnou účasťou obhajcov a pacientov a ich osobnými príbehmi bola táto vzdelávacia skúsenosť neoceniteľným prínosom pre všetkých.
Prof. Arya Sharma je emeritným profesorom medicíny a bývalým predsedom vo výskume a manažmente obezity na University of Alberta , Edmonton, Kanada. V súčasnosti žije v Berlíne, kde pôsobí ako nezávislý medicínsky, výskumný a vzdelávací konzultant. Je spoluautorom Kanadským smerníc v obezite z roku 2020.
Jeho prednáška na tému „ Veda o obezite „ o obezite bola veľmi pôsobivá. Uviedol, že prakticky každý pacient, bez ohľadu na základné faktory alebo prírastok hmotnosti, bude čeliť rovnakej biologickej výzve, pokiaľ ide o dlhodobé chudnutie.
Je skutočnosťou, že naše telá dokážu využiť množstvo výkonných neuroendokrinných mechanizmov na obranu proti chudnutiu a podporu priberania na váhe. To je dôvod, prečo v klinickej praxi je najlepším riešením základnej príčiny prírastku hmotnosti spomalenie alebo eliminácia ďalšieho prírastku hmotnosti. Keď sa odstráni príčina zvyšovania váhy – zastaví sa priberanie, a vo všeobecnosti sa proces nezvráti a skončí s výrazným trvalým úbytkom hmotnosti. Identifikácia a riešenie príčin prírastku hmotnosti je teda len prvým krokom v manažmente obezity. Akonáhle je hmotnosť stabilizovaná, je možné pokračovať vo vývoji liečebného plánu pre udržateľné chudnutie.
V druhom dni Akadémie vzdelávania ECPO bola prvou prednášajúcou Dr. Andrea Ciudin z Univerzitnej nemocnice v Barcelone s témou „ Obezita a neprenosné ochorenia “.
Vysvetlila definíciu pojmu obezity a definíciu neprenosných ochorení podľa WHO, aké sú príčiny a objasnila, že obezita je chronické ochorenie, ktoré je výsledkom kombinácie genetických, fyziologických, environmentálnych s behaviorálnych faktorov.
Ďalej sa venovala vplyvu obezity na neprenosné ochorenia a objasnila jej súvislosť s diabetom 2.typu, kardiovaskulárnymi ochoreniami, onkologickými chorobami a ďalšími.
Zdôraznila, že obezita je založená na adipozite bez ohľadu na hodnotu indexu telesnej hmotnosti BMI. Upozornila na vplyv epigenetiky a skutočnosť, že fyziologické faktory obezity sú podmienené geneticky.
Prof. Ximena Ramos Salas je význačnou odborníčkou v riešení stigmy hmotnosti a konzultantkou pre medzinárodné organizácie a výskumníčka v oblasti verejného zdravia, spoluautorka Kanadských smerníc v obezite z roku 2020.
Témou jej prednášky bola „Skúsenosti a internalizácia stigmy hmotnosti : dôsledky v obhajobe obezity „.
Uviedla, že stigma hmotnosti je definovaná ako prejav predsudkov, prostredníctvom škodlivých spoločenských stereotypov o váhe a stigmatizujúcich praktík a správania voči ľudom s vyššou váhou.
Dochádza k diskriminácii a nespravodlivému zaobchádzaniu s deťmi, mladistvými a dospelými z dôvodu ich vyššej hmotnosti. Tento stav má následky na fyzické a mentálne zdravie, zdravotnú starostlivosť a tiež sociálne dôsledky.
Stigma hmotnosti môže byť explicitná (otvorene negatívny postoj a presvedčenie o hmotnosti a obezite), implicitná (nevedomá, s negatívnymi postojmi a presvedčením) a internalizovaná (seba obviňovanie, pocit hanby, stresu a zraniteľnosti, a je spojená s nežiaducimi fyzickými a psychickými zdravotnými výsledkami, vrátane porúch stravovania).
Väčšina populácie má internalizovanú stigmu hmotnosti, je veľmi hlboko zakorenená.
Zdôraznila, že stigma hmotnosti je psychologický stresor, ktorý vedie k biochemickým, fyziologickým, kognitívnym a behaviorálnym zmenám. Podľa nedávnej štúdie môže diskriminácia na základe hmotnosti zmeniť správanie jedincov tak, že nad ním nemajú kontrolu, môže zvýšiť nezdravé stravovacie správanie a obezitu (ovplyvnením hormónov v črevách).
Zastaviť predsudky, stigmatizáciu a diskrimináciu môžeme vzdelávaním o ich negatívnom vplyve , zvýšením povedomia o tom, že internalizovaná stigma je problém , ktorý ovplyvňuje všetkých ľudí žijúcich s rôznou váhou, a psychologickou terapiou (CBT, akceptačná terapia).
Musí sa presadzovať prístup založený na rešpektovaní ľudských práv v boji proti stigme hmotnosti a diskriminácii a používanie nestigmatizujúcich obrázkov a jazyka.
Cieľom je zlepšenie zdravia a prístupov na podporu zdravia.
Zdravie je ľudské právo a všetci si zaslúžime byť zdraví a mať príležitosť byť zdraví.
Na túto kľúčovú tému nadviazal workshop a skupinová reflexia.
Zriadenie Vzdelávacej akadémie ECPO považujem za dôležitý krok vo vzdelávaní pacientov s obezitou a presadzovaniu ich potrieb a záujmov v rámci európskej komunity.