BAZIS
Projekt " Podpora správnej výživy a pohybových aktivít pre zdravé starnutie " (BAZIS – Buďme Aktívni Zdraví a Informovaní Seniori) bol vytvorený v súlade s inovatívnymi stratégiami na podporu zdravého starnutia v celoeurópskom regióne WHO. Jeho aktivity sú zamerané na výživu, pohyb, psychiku a zlepšenie fyzického a duševného zdravia, nezávislosti a kvality života seniorov.
Cieľom projektu je zlepšenie života starších dospelých formou ich edukácie o zdravej výžive, vhodných pohybových aktivitách a duševnom zdraví v zmysle Vyhlásenia Dekády zdravého starnutia OSN pre roky 2021-2030 a prijatých inovatívnych stratégií WHO na podporu zdravého starnutia v celoeurópskom regióne.
Ďalšími cieľmi je zlepšenie zdravia, prevencia neprenosných ochorení a vytvorenie komunity starších dospelých so spoločnými záujmami (pohybové aktivity, cvičenie, vychádzky do prírody).
Populácia starších dospelých v súčasnej dobe nemá dostatok relevantných znalostí a informácií ako sa správne stravovať, ako a prečo sa majú pohybovať a chodiť na prechádzky, ako pohyb a strava prispievajú alebo škodia ich zdraviu (skúsenosti z pohovorov s pacientmi vo verejnej lekárni aj mimo nej). Dochádza k zhoršeniu ich zdravia a kvality života, vzniku rôznych druhov ochorení, ktorým by sa dalo prechádzať.
Okrem toho v médiách a na sociálnych sieťach sa často vyskytujú informácie, ktoré nie sú založené na EBM (medicína dôkazov) a seniorom sa nevenuje dostatočná pozornosť zameraná nielen na prevenciu ochorení, ale ani na možné zhoršenie zdravotného stavu a jeho riešenie.
To sú hlavné dôvody, prečo sme na základe vedeckých poznatkov a štúdií vytvorili a realizovali po prvý raz projekt "Podpora správnej výživy a pohybových aktivít pre zdravé starnutie "(BAZIS - Buďme Aktívni Zdraví a Informovaní Seniori ) ako pilotný projekt s podporou Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy.
Vo svojej praxi sa stále stretávam s tým, že občania majú nedostatky o správnej výžive, pohybe a získavajú ich z nekvalitných zdrojov. Podceňujú prevenciu a neuvedomujú si, ako ich nezdravý životný štýl zhoršuje zdravie a spôsobuje ochorenia a zbytočné úmrtia.
O obezite musíme hovoriť, vysvetľovať jej príčiny a následky na vznik rôznych druhov ochorení, ako je cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia, rakovina, choroby pohybového aparátu.
Zdrojom pre vytvorenie inovatívneho projektu " Podpora výživy a pohybu pre zdravé starnutie " BAZIS (Buďme Aktívni, Zdraví a Informovaní Seniori) boli Odporúčania WHO pre FA, výživu, duševné zdravie, a Ministerstvom zdravotníctva publikovaný Štandardný preventívny postup pre manažment dospelých s nadváhou a obezitou so zameraním na poradenskú starostlivosť (Vrabcova H., a kol.), a Štandardný preventívny postup so zameraním na intervencie rizikových faktorov neprenosných ochorení a nadváhu a obezitu u znevýhodnených skupín dospelých (Vrabcova H. a kol.), odporúčané formy vzdelávania v zahraničí (WHO Krátke intervencie, Terapeutická edukácia pacientov ) a naše skúsenosti a poznatky z praxe.
Projekt sme realizovali v mesiacoch október/november 2024 prezenčnou formou v Dennom centre G52 v Bratislave.
Workshopy boli v týždenných intervaloch a prednášky mali názvy:
1.Edukačná diagnostika a podpora zdravia a prevencia ochorení
2. Zdravie a vitamíny na tanieri
3. Pohyb je medicína
4. Zmena návykov a duševné zdravie
5. Ako si udržať zdravie a záver.
Nadváhou a obezitou trpí viac ako polovica našej populácie a počet ľudí s obezitou stále stúpa, vrátane detskej populácie. Rýchle chudnutie alebo rôzne súťaže nie sú riešením.
Pokiaľ je obezita uznaná ako chronické recidivujúce ochorenie, musí sa k nej pristupovať s týmto vedomím, včítane jej prevencie.
O obezite musíme hovoriť, vysvetľovať jej príčiny a následky na vznik rôznych druhov ochorení, ako je
cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia, rakovina, choroby pohybového aparátu.