Korene obezity

V súčasnej dobe hovoríme o obezite ako o globálnej pandémii, ktorá sa zvyšuje na celom svete a týka sa všetkých štátov.

Korene obezity

Podľa posledných informácií  Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v roku 2016 malo nadváhu viac ako 1,9 miliardy dospelých - ľudí vo veku 18 rokov a starších. Z toho počtu  bolo vyše 650 miliónov ľudí s obezitou
(13% svetovej populácie dospelých).

obezita počet ľudí

A je smutné, že nadváha a obezita spôsobujú každý rok takmer 3 milióny úmrtí.

V roku 1997 definovala WHO obezitu ako chronické ochorenie, ktoré vzniká ukladaním tukového tkaniva do brušnej - viscerálnej oblasti a ohrozuje  zdravie.

Ako všetky chronické ochorenia, aj obezita sa môže sťať nezvratnou chorobou. Preto je prevencia nadváhy a obezity nevyhnutná, aby sme zastavili jej celosvetovú epidémiu.

prevencia obezity

Zistenie a pochopenie príčin a biologických mechanizmov,  ktoré vedú k rozvoju obezity je výzvou pre súčasnú vedu.

Pred dvoma rokmi  sa svetové zdravotnícke organizácie zamerané na obezitu spojili a dohodli na jednom celosvetovom spoločnom Svetovom dni obezity, ktorým je od minulého roku 4.marec.

V  tomto roku z dôvodu epidemiologických opatrení sme prešli na online aktivity, a touto cestou chceme zvýšiť informácie  o potrebe účinných  opatrení na zlepšenie prevencie, liečby a starostlivosti o ľudí s nadváhou a obezitou.

Kampaň k Svetovému dni obezity podporuje všetkých, ktorí majú problém s vyššou hmotnosťou, aby vykonali zmeny v životnom štýle, udržali si váhu a zlepšili svoje celkové zdravie a kvalitu života.

Logo celosvetovej kampane v tomto roku, obdobne ako v tom minulom, má zaujímavú infografiku – príčiny, korene obezity, ktoré siahajú veľmi hlboko.

Medzi základné patrí:  biológia nášho tela, výživa, stres, životné udalosti, prístup v zdravotnej starostlivosti, spôsob života, genetické riziko, lieky, spánok, stigmatizácia a choroby.

A postupne ich budeme odkrývať na našej stránke.

korne obezity

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo